Kombinationen av snabbkopplare och indikator erbjuder en smidig lösning för användare med svåråtkomliga batterier. Indikatorn visar tydligt batteriets laddningsnivå, vilket underlättar underhåll och övervakning. Ringkabelskorna monteras direkt på batteriet för enkel koppling, vilket sparar tid och ansträngning. Observera att CTEK's serie med snabbkopplingar är kompatibla endast med CTEK's 12 V-laddare mellan 0,8-10A.
Comfort Connect- och Comfort Indicator-modellerna är ej kompatibla med CTEK's äldre modeller som har snabbkopplingar i vit plast.
- Enkelt och överskådligt batterikontrollsystem.
- Snabb och bekväm anslutning till svåråtkomliga batterier.
- Specifik kompatibilitet med CTEKs moderna 12V-laddare.
Batteriladdare & tillbehör från CTEK
CTEK SWEDEN AB utvecklar och tillverkar batteriladdare för alla typer av blysyrabatterier för både privat och professionell användning. Med CTEKs starka innovatörsförmåga har en spjutspetsteknologi utvecklats med ett flertal patenterade funktioner och egenskaper som gör CTEKs batteriladdare och tillbehör unika.