Pratts Lackförsegling är ett lackskydd med extrem glans och hållbarhet. Ger en hård glansig yta som är lätt att hålla ren. UV-skyddande.
Användningsområde: Förseglar lack, plast och gelcoat efter polering och ger ett långtidsverkande hydrofobt lackskydd med långtidsglans och suverän vatten- och smutsavstötning. Kan användas på de flesta lacker, plaster och gelcoat på bil, husbil, husvagn, MC, släpvagn, hästsläp och båt m.m. Innehåller även UV-skydd och skyddar ytan från att mattas av solljus. Har skyddande egenskaper som bygger på keramisk nano-teknologi, som går på djupet i lacken och härdar tredimensionellt, vilket ger ytan en hydrofob, lättskött försegling.
Är lacken sliten, matt och smårepig, ska du först polera med Pratts Förpolering Steg 1, Polering Steg 2 samt Glanspolering Steg 3. Om du använder polermaskin, välj en mjuk rondell, anpassad för finare polering.
Bruksanvisning: Använd endast produkten på väl rengjord och polerad lack, plast, gelcoat etc. Efter polering appliceras Pratts Lackförsegling med en ren och torr mikrofiberduk. Låt lackförseglingen härda i minst 2 timmar eller över natten i garage. Tag sedan bort det lagret och lägg på en ny omgång Pratts Lackförsegling, låt torka i max 2 timmar och polera därefter av ytan med en ny ren och torr mikrofiberduk. Om lager nummer 2 ligger på för länge finns risk att det blir flammigt.
Övrigt: Används ej på varma ytor eller i direkt solljus. Omskakas före användning. Använd skyddshandskar och skyddsglasögon. Tål avfettningsmedel.
Teknisk information:
Appliceringstemperatur: Från ca +5°C upp till +30°C
Spädning: Brukslösning, späds ej.
Lagringstid: Öppnad förpackning 2 år
Basmaterial: Keramiska polymerer, Nafta
Visa mer
Fara
Brandfarlig vätska och ånga. Kan göra att man blir dåsig eller omtöcknad. Orsakar organskador genom lång eller upprepad exponering. Skadliga långtidseffekter för vattenlevande organismer.
- Förpackningsbredd:
- 66 mm
- Förpackningshöjd:
- 135 mm
- Förpackningslängd:
- 66 mm
- Förpackningsvikt:
- 0.255 kg
- EAN:
- 0200000054717
- Säkerhetsdatablad
Produktfilmer
4.7
Baserat på 6 st betyg
5
4
3
2
1
S
Sven-Ove M • 339 dagar sedan • Verifierad köpare
J
Janab • 358 dagar sedan • Verifierad köpare
B
Birgit S • 583 dagar sedan • Verifierad köpare
L
Lars • 591 dagar sedan • Verifierad köpare
G
Göran S • 684 dagar sedan • Verifierad köpare
L
Lars • 693 dagar sedan • Verifierad köpare
Ställ en fråga om produkten "Lackförsegling, Steg 4, 250 ml".