✅ Fri frakt över 800 kr på mindre paket
Kostnadsfri kampanj: Köp nu - betala i januari med Walley
Kostnadsfri kampanj: Köp nu - betala i januari med Walley

Svetshjälm med uppfällbart visir anpassad för bågsvetsning som MIG/MAG, MMA och TIG, samt plasmaskärning och slipning. Utrustad med nästa generations flytande kristallteknik och automatiskt nedbländande filter som ger hög skyddsnivå och klar sikt under hela arbetsmomentet. Uppfällbart visir öppnar upp till en slipskärm på 170 × 85 mm, vilket gör det möjligt att växla mellan svetsning och slipning utan att ta av hjälmen. Alltid-på-funktion förenklar användningen och smart auto-delay anpassar ljusåtergången automatiskt. Konstruktion enligt klass 1/1/1/1 säkerställer jämn optisk prestanda. Bakom tekniken står Åke Hörnell, uppfinnaren av det automatiskt nedbländande svetsglaset. År 1976 utvecklade han den banbrytande tekniken, erhöll världspatent och grundade senare Speedglas – ett varumärke som blev en global framgång inom svetsskydd. Genom sitt nya företag Aketek har Åke vidareutvecklat sin tidigare innovation med helt ny och unik teknik som tar svetshjälmar till nästa nivå. - Uppfällbart visir med slipskärm 170 × 85 mm för smidig växling mellan arbete - Alltid-på-funktion för direkt användning utan inställningar - Smart auto-delay som automatiskt anpassar omslagstiden
Visa mer


Aketek

Aketek är ett svenskt innovationsvarumärke och tillverkare av skyddsutrustning för svetsindustrin, grundat och drivet av Åke Hörnell – uppfinnaren och pionjären bakom den automatiskt nedbländande svetshjälmen. Med fokus på säkerhet, funktion och innovation utvecklar Aketek produkter som skyddar svetsare i krävande arbetsmiljöer.


Redan 1976 utvecklade Åke den första prototypen av en automatiskt nedbländande svetshjälm, en innovation som förändrade svetsindustrin. Sedan dess har han fortsatt att utmana branschen genom att förbättra teknik som många redan trott nått sin högsta nivå.


Med Aketek tar Åke nästa steg. Varumärket representerar hans senaste generation av teknologi, utvecklad med fokus på optisk prestanda, energieffektivitet och en bättre användarupplevelse för svetsare.


Aketek är inte bara en fortsättning på svensk innovationshistoria – det är Åke Hörnells pågående arbete för att utveckla framtidens svetsskydd.

Se alla produkter ifrån Aketek
  • Tillverkare:
  • Tillverkarens adress:
  • Kontakta tillverkaren: