✅ Fri frakt över 800 kr på mindre paket

Default

HarleyDavidson_001
Projekt: Harley-Davidson Softtail
Ägare: Fredrik Staaw, Huskvarna

Driv att skapa egen design

Fredrik Staaw sprang på sin H-D för bara några månader sedan och har ännu inte kört den. Han gillade den uppenbarligen tillräckligt mycket för att slå till men Fredrik vill få till ett mer personligt stuk.

– Hojen är läcker som den är men jag skulle vilja slimma till den lite, säger Fredrik.

Fredrik har alltid varit intresserad av att skapa och bygga själv. För drygt tio år sedan började han med plåt på hobbynivå.

– Jag drivs av att få fram bra design till en låg kostnad, säger Fredrik. Ja, om man inte räknar med tidsåtgången då…

Fredrik har varit med på Custom Motor Show tidigare men det är första gången han är deltagare på Restoration Show. Han kommer att jobba med plåtbearbetning och använda bland annat Engelska hjulet.

– Jag ska forma en ny tank till H-D:n på mässan, säger Fredrik. Man skulle kunna beskriva den som en stretchad Sportstertank. Jag börjar med att bygga en skelettmall i trä för att få en känsla för formen.

Om tiden tillåter ska Fredrik även forma till två nya skärmar till sin H-D men han ser också fram emot att umgås med andra deltagare och prata med besökarna.

– Alla som kommer hit har ett otroligt driv – det här är verkligen mitt gäng!


Vad händer under mässan?

Forma ny tank och nya skärmar i plåt

HarleyDavidson_002
HarleyDavidson_003