✅ Fri frakt över 800 kr på mindre paket

Default

Renault5_001
Projekt: Renault Super 5 
Årsmodell: 1988
Ägare: Fredrik Nyblad
Blogg: @fredriknybladsblogg

Volvomannens Renault

Renaults modellprogram i Sverige var från 1982 reducerat till enbart R5. Det var då Volvohandlarna tog över försäljningen och bara småbilen Renault 5 bedömdes passa in. Fredrik Nyblad, bland annat känd från podden Våra klassiker, minns när den kom till Falu Motor.

– Jag var tio år då och min mamma som drev en klädaffär i Falun fick låna en svart R5 med röd stripe på sidan, precis en sådan som prydde broschyren, berättar Fredrik. Min mamma var nog lite av det som idag skulle kallas för influencer så vi fick ha den i sex veckor. Den gjorde stort intryck på mig då.

I januari kom en röd Renault 5TS ut på nätauktion hos Bilweb Auctions. Den hade just besiktigats och gjorts körbar efter att ha stått i ett garage sedan 1997. Fredrik vann budgivningen.

– Den andra generationens Renault 5 är en otroligt väl genomförd uppföljare som formgavs av Marcello Gandini. Jag gillar även den, men det avgörande för köpet var ändå skicket.

På bild ser Fredriks Renault 5 ut att passa in i nybilshallen bredvid sina yngre modellnamnssyskon, men det finns skavanker. Förardörren har lackerats om och då har sprutspackel använts på ett felaktigt sätt, lacken har därför blivit knottrig. På Restoration Show ska dörrens lack slipas ner och göras om. Jobbet ska ske i Verktygsbodens nya lacktält som premiärvisas i påsk.

– Förhoppningsvis så ska jag och min kompis Per Henrik Hallberg förutom lackjobbet också hinna göra en rekond och polering av bilen.

Fredrik Nyblad har skrivit flera böcker om Volvomodeller och han har också ett antal klassiska Volvobilar. Han knyter därför ihop sitt Volvointresse med det för Renault.

– Eftersom R5 såldes av Volvo så har min bil samma högtalare som 240 och Volvo sålde också sina bilstereos till Renault. Den har ingen radio men jag ska montera en CR 603 och kanske också andra tillbehör som egentligen hör till Volvo men som man i Sverige också sålde till Renault.


Vad händer under mässan?

Lackering av dörr och rekond.

Renault5_002
Renault5_003